Šitie bolo veľmi blízke našim (starým)mamám rovnako ako vyšívanie. Dá sa povedať, že sa stalo akousi kultúrnou tradíciou a v súčasnej dobe jeho obľúbenosť ešte stúpa. Príčinou tohto trendu je nový životný štýl, takzvaný „zerowaste“. Jedným z jeho základných pilierov je aj znovupoužívanie starých vecí a recyklácia.
Čo teda budete potrebovať ako začiatočník?
Bude to v prvom rade látka. Na začiatok odporúčame nevzorovanú, hladkú. Vzorovaný textil je ťažšie nastrihať pretože vzor musí vo švoch pokračovať (prúžky musia ísť rovno). Strihajte pritom pozdĺž vzoru, nikdy nie inak! Niektorí autori uvádzajú, že látka by sa mala pred šitím najskôr oprať kvôli deformácií v horúcej vode a následnému vymeriavaniu strihu, no rozhodnutie je na vás.
Druhou neoddeliteľnou vecou je niť. Vždy zistite materiál látky a podľa toho zvoľte niť z toho istého materiálu (v opačnom prípade si koledujete o zrazenie bielizne). Farbou musí, prirodzene, zodpovedať látke. Myslím si, že takú samozrejmosť netreba veľmi rozvádzať. Hoci sa to nezdá, oplatí sa investovať do kvalitnejšieho kúsku. Menej sa zamotávajú a hlavne zriedka trhajú.
Doplnkov vám nebude treba veľa. Základom je krieda, nožnice, špendlíky. V poslednej dobe sú moderné takzvané miznúce fixky na textil. Ako už napovedá ich ľudový názov, do štyridsiatich ôsmich hodín nie je na textile po nich ani stopa.
Každá správna šička vlastní aj meter, ideálne dva aj tri pre prípad, že by sa tie pôvodné zatúlali tam, kde sa schovávajú všetky gumičky do vlasov, ktoré si žena za svoj život kúpi.
Nemenej dôležité potreby sú trpezlivosť a vytrvalosť. Nikto učený z neba nespadol a nič nejde hneď. Pripravte sa na nevydarené stehy, zle nastrihané časti oblečenia… Učenie robí majstra. Neprestávajte hneď pri počiatočných neúspechoch, vašu prácu si ešte bude niekto vážiť.