AKO ZAČAŤ ZBIERAŤ VÍNA


Zabudnite na mýty
Existuje niekoľko mýtov, ktoré sa týkajú zbierania vín.
Po prvé: že je to záľuba len pre super bohatých – nie je. Podľa toho koľko do toho chcete investovať môže to byť váš koníček alebo len jednoducho životný štýl.
Po druhé: vôbec nepotrebujete mať doma vínnu pivnicu
Po tretie: nemusíte do toho investovať veľké peniaze

vinařství
 
Nastavte si rozpočet
Zbieranie vín je poháňané vášňou a vzrušením, preto sa ľahko môže vymknúť spod kontroly. Aby ste sa vyhli neskoršiemu sklamaniu, nezabúdajte na to aký vplyv to bude mať na vašu peňaženku a dopredu sa rozhodnite koľko na túto vašu záľubu hodláte minúť.
 
Kvalitné vína sa dajú kúpiť už za celkom rozumnú cenu. Stanovte si mesačný limit napríklad 50€ až 100€ a držte sa ho. Ak jeden mesiac neminiete nič, na ďalší si môžete dovoliť kúpiť viac fliaš.
 
Zvoľte si stratégiu
Určili ste si celkové výdavky a teraz zistite kedy a kde vínko vypijete.
Ak si napríklad vychutnáte pohár vína pri večeri, tak pri štyroch pohároch na fľašu budete potrebovať asi dve fľaše týždenne.
Do svojho koníčka môžete zahrnúť aj špeciálne alebo rodinné akcie. Pri predpoklade 12. významných udalostí za rok to znamená 24 „špeciálnych fliaš“ navyše.
 
Tri zásadné faktory:
1) Nie všetky vína sú vhodné na dlhodobé uskladnenie. V skutočnosti je väčšina vín najlepšia kým je ešte mladá.
2) Nesprávne uskladnenie pravdepodobne zničí chuť vášho vína
3) Hodnota vína klesá po uplynutí času určeného na jeho skladovanie

restaurace
 
Vína vhodné na archiváciu
Ideálna zbierka by mala obsahovať prierez vín pre dlhodobé uskladnenie aj na okamžitú konzumáciu.
Na archiváciu vyberajte vína kyslé, s dobrou štruktúrou, zložité a hlavne s vyšším obsahom tanínu.Tie sa plynutím času menia a zmäknú, víno zmení buket a nadobudne vyváženú a plnú chuť.
Vhodnú typy sú napríklad francúzsky Medoc, Graves, St.Emilion, Pomerol a Pommard, americké Premium California, Cabernet Sauvignon alebo austrálske Penfolds Grange atď.
 
To najdôležitejšie na koniec
Základom každej dobrej zbierky vín sú vedomosti. Hľadajte informácie, učte sa, navštevujte ochutnávky vín, rôzne kurzy, debatujte o víne s priateľmi a hlavne – skúšajte a degustujte!