Protipožiarne dvere – šetriť sa naozaj neoplatí

Čím ďalej, tým viac ľudí, premýšľa nad bezpečnosťou ich domácnosti, čo je veľmi dobrá vec. Jedným naozaj vhodným bezpečnostným prvkom, sú i protipožiarne dvere. Aby vám však v krízovej situácii, teda v prípade požiaru, naozaj pomohli, musíte vedieť vybrať tie správne a hlavne kvalitné. Taktiež je potrebné sa sústrediť aj na iné vlastnosti, ako je samotná odolnosť voči ohňu.
Červené šľahajúce plamene ohňa

Získajte čas

Hlavnou funkciou protipožiarnych dverí, je oddialenie času, kedy do danej miestnosti, takpovediac, prenikne požiar. Obyčajné drevené dvere nevydržia ani päť minút. Protipožiarne dvere vyrobené iba z nehorľavých materiálov, ktoré nájdete pod označením DP1, dokážu požiaru odolávať až okolo osemdesiatich minút. Druhým typom sú dvere vyrobené kombináciou horľavých a nehorľavých materiálov s označením DP2. Tieto kúsky vydržia približne pol hodiny. Poslednou a zároveň najmenej bezpečnou voľbou, sú dvere s označením DP3, ktoré sú vyrobené z horľavých materiál. Tieto dvere vás pred ohňom ochránia len po dobu okolo pätnástich minút.
Tmavohnedé dvere a svetlohnedá stena
Cena by nemala byť rozhodujúca

Protipožiarne dvere cenník http://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/protipoziarne-konstrukcie/ sa odvíja najmä od toho, o ktorý typ ide. tie z čisto nehorľavých materiálov, sú samozrejme najdrahšie, naopak dvere s označením DP3, patria k tým lacnejším. V tomto prípade by ale cena určite nemala byť rozhodujúcim faktorom. Lacné protipožiarne dvere vám totiž v skutku takmer vôbec nepomôžu. Ak chcete, aby bol váš domov naozaj bezpečný, musíte doňho aj niečo zainvestovať.
Zápalka, z ktorej vychádza dym
Niečo navyše

Nie každé protipožiarne dvere sú automaticky odolné aj proti dymu. Práve dym zodpovedá za najväčšie percento úrazov a aj úmrtí pri požiaroch. Preto si vždy všímajte označenie s písmenkom „S“. To je totiž značka odolnosti proti dymu. Protipožiarne dvere môžu mať aj ďalšie „vylepšenie“, a to takzvaný samozatvárač. Či dané dvere túto funkciu majú, zistíte podľa označenia „C“.