Ťažká téma: eutanázia domáceho miláčika

Napísaniu článku predchádzali udalosti, ktoré vstúpili do môjho života pred 2 mesiacmi. Áno, sú to 2 mesiace a stále myslím na svojho miláčika, s ktorým sme sa rozlúčili. Pýtate sa ako dlho budem na neho myslieť? Ako to zvládnuť? Ako vedieť, že už je čas? Ako veľmi si musí byť človek istý? No, možno Vás to prekvapí, ale žiadne stručné a jednoznačné odpovede neexistujú.
Tak ako je život komplikovaný a prináša nám prekvapenia, takmer nikdy sa neriadi našimi vysnívanými cestičkami, taká je aj láska. Lásku k domácemu miláčikovi nemožno rozdeľovať na väčšiu a menšiu, silnejšiu a slabšiu, krátku a dlhú, nepozná čas, nerozoznáva druh alebo rasu. A tak je to správne.

pták

Je už čas?
Niekedy majiteľov dotlačia k eutanázii náhle udalosti, napr. ťažké zranenie a vtedy je to „akosi ľahšie“. Ak nie sú následky také veľké, ale viete, že kvalita života by sa výrazne zhoršila, zvážte dlhodobé hľadisko. Ak je v hre vek a zhoršujúce sa zdravotné problémy, stojí to tiež za úvahu a pre mňa bolo indikátorom to, že sa zvyšovala frekvencia otázok víriacich v mojej mysli. Kľúč na to, kedy je ten správny čas, nie je. Strach a vyhýbanie sa tomuto kroku sú prirodzené, žiadneho tvora by sme však nemali nechať trápiť sa. Ruku na srdce…

Ako to zvládnuť?
Jednoznačne, ak je možnosť rozlúčiť sa dôstojne, urobte to, nech už to má akúkoľvek podobu. Dôležité je, aby ste sa v rámci možností cítili príjemne Vy aj Vaše zvieratko. Urobte niečo, čo Vám neskôr vyčarí úsmev na tvári. Ak zvládnete dotyk smrti, buďte pri tom. Pri všetkom myslite na to, že sleduje Vaše správanie a vníma Vaše emócie, dôveruje Vám. Pokúste sa byť pokojní a dať najavo svoju lásku. Ak Vás pri posledných krokoch môže niekto blízky sprevádzať, požiadajte ho o to.

meditační tyčinka

Vyrovnám sa s bolesťou?
Skôr alebo neskôr, áno. Celý proces eutanázie trvá niekoľko minút, myslieť na to budete ešte dlho. Je dôležité, aby ste sa spočiatku smútku nebránili a prežili ho naplno, nemali by ste však upustiť od svojej dennej rutiny na viac ako niekoľko dní. Zamerajte sa na iné veci, ktoré Vás obklopujú a môžu Vám priniesť radosť, venujte sa svojim hobby, objavujte nové veci. Ak Vám jeho spoločnosť veľmi chýba, navštívte napr. útulok, možno si zamilujete iného tvora hľadajúceho teplo domova. Láska sa predsa nedelí, ale násobí!