Prechádzka po Krakove

Patrí medzi najkrajšie európske mestá. Od Bratislavy je Krakov vzdialený necelých 450 km, čiže za štyri hodiny už môžete obdivovať krásy tohto mesta. Krakov je centrom južného Poľska, leží na rieke Visla, ide o druhé najväčšie mesto krajiny s históriou siahajúcou k roku 800, vtedy tu už stál obranný hrad Vislanov.
Veľkou výhodou Krakova je, že všetky významné pamiatky nájdete pekne pokope v centre mesta okolo Hlavného námestia (Rynek Glówny). Ak by ste predsa len potrebovali zájsť do vzdialenejším miest, v Krakove dobre funguje mestská doprava električiek a autobusov. Cestovné lístky zoženiete v stánkoch, alebo v obchodíkoch s označením MPK. Dajú sa kúpiť aj priamo u vodiča, ale s prirážkou. Čo všetko sa oplatí v meste vidieť?

krakow

Samotná prechádzka po Hlavnom námestí je pastvou pre oči, rynek je plný stánkov a kaviarní. Ide o jedno z najväčších a najkrajších stredovekých námestí v Európe. Na námestí stojí Mariánska bazilika s dvomi vežami. Škoda, že ju nemôžete vidieť v originále, bola zničená a kompletne zrekonštruovaná v 15. storočí. Nad riekou Visla je už z ďaleka vidieť kráľovský zámok Wawel plný kaplniek, s peknými kráľovskými komnatami a katedrálou s kráľovskými sarkofágmi. Zámok bol stavaný a upravovaný celých 11 storočí. Pre šťastie sa vo wawelskej katedrále môžete dotknúť zvonu Zygmund, vraj sa vám tak splní vaše tajné želanie. Iste nevynechajte aj prechádzku po židovskom cintoríne a štvrti Kazimierz. Na tomto mieste sa čas zastavil…nacisti odviedli zo židovskej štvrte viac ako 200 tisíc ľudí a len málokomu z nich sa podarilo vrátiť.

město

Tragickú minulosť si pripomeniete aj v štvrti Podgórze, kde vás nenechajú chladnými zvyšky stien oddeľujúcich židovskú štvrť od zvyšku mesta a námestie plné stoličiek ako symbol Židov čakajúcich vlaky do táborov. Nádherné a vojnou nedotknuté je celé Staré mesto Krakova. Budovy sú síce renovované, ale dýchajú napriek tomu históriou. V Múzeu Czartoryjských nájdete originál obrazu Dáma s hranostajom od slávneho Leonadra da Vinciho. Ak chcete vidieť jednu z najstarších európsky univerzít, neprehliadnite Collegium Maius z 15. storočia. Po dvore univerzity sa môžete poprechádzať zadarmo, ale ak chcete vidieť interiér, budete si musieť vstup zaplatiť.

Iste pri prehliadke mesta a pamiatok vyhladnete a tak môžete vyskúšať tradičné poľské pirohy na sladko i na slano, výborné praclíky, boršč, či kyslú polievku zurek. Krakov voní, ohuruje… achutí výborne.