Obývacia izba ako srdce domova

V minulosti bola obývačka priam preplnená nábytkom. Masívne obývacie steny, veľká sedacia súprava, obrovské kreslá, kvetinová stena, stolík pod televízor, to všetko v nej nesmelo chýbať. Dnes sa tento priestor preriedil a v prvom rade prináša pocit vzdušnosti a voľnosti. Obývacia izba bude slúžiť hlavne vám, takže ak v nej chcete mať aspoň z časti dych čias minulých, nebojte sa týchto prvkov.
Pred zariaďovaním presurfujte zopár stránok a nechajte sa inšpirovať fotografiami. Mali by ste mať premyslený hlavný štýl a k nemu budete dopĺňať zvyšok zariadenia. Nefixujte sa na jeden prvok, ktorý sa vám najviac páči. Bolo by chybou keby ste kúpili kus nábytku a následne zistili, že sa vám síce páči, ale neviete ho doladiť k zvyšku miestnosti.

architektura

Sústreďte sa na proporcie, veľkosť vašej obývačky a buďte realistický. Na detailoch uletieť môžete, ale v panelovom dome si iste nemôžete dovoliť to čo vo veľkom dome. Práve v domoch je veľmi pôsobivé rozdelenie veľkého priestoru sklenenými posuvnými dverami. Tento prvok môžete využiť aj v paneláku, ak máte kuchyňu spojenú s obývacou izbou.

Rozhodnite sa, kde budete mať obývačkovú stenu, televízor, poprípade krb a podľa toho si premyslite postavenie sedacej súpravy. Môže to byť pokojne stred miestnosti. Už dávno neplatí, že sedačka musí byť opretá o stenu. Uvidíte, že toto malé rozhodnutie zmení celý dizajn izby a presvetlí ju. To isté platí aj o stenách a nábytku, police môžu byť umiestnené pri sedacej súprave, alebo ich využite ako predeľovací prvok.

francouzská okna

Maličkosti robia celok, na to nezabúdajte a preto s citom vyberajte aj doplnky. Závesy, záclony, kvety, svietniky, lampy, veľké zrkadlá, zaujímavé obrazy vedia dodať izbe úplne iné smerovanie. Aj detaily ako atypická knižnica, alebo bodové osvetlenie skriniek robia zázraky. Jeden kus nábytku vyberte dominantný, využite ho na upútanie pozornosti. Myslite na podlahy a koberce. Geometrické vzory na kobercoch sú in a urobia z vašej obývačky moderný priestor. Nepreháňajte však s týmito prvkami, aby nepôsobili chaoticky. Veď v obývacej miestnosti chcete hlavne oddychovať a veľa všetkého pôsobí rušivo.