Upokojte telo a myseľ meditáciou

Naučiť sa meditovať nie je ľahké, ale ak sa vám to podarí, je možné regenerovať svoju unavenú myseľ kdekoľvek a kedykoľvek. Pár minút vám vráti duševnú rovnováhu a osvieži vás na ďalšie dlhé hodiny. Skúste sa naučiť občas spomaliť a neriešiť absolútne nič.

meditace

Slovo meditácia pochádza z latinského slova meditatio čiže rozjímať. Ide o hlboké sústredenie, vnímanie obrátené dovnútra, odpútanie sa od vonkajšieho prostredia. Má svoje korene v prehistorických časoch kedy ľudia holdovali rytmicky sa opakujúcim spevom. Neskôr sa meditácia rozvinula v budhizme a taoizme. Má vyše 4000 rokov a v súčasnosti mnoho podôb. Napríklad meditáciou v pohybe je čínske relaxačné cvičenie Tai Chi, ktoré má bez pochýb mnohé pozitívne vplyvy na ľudské telo a myseľ

Meditáciou neodstránite len stres, ale aj zlé myšlienky, ktoré majú základ v dnešnej informačne chaotickej dobe. Cvičením sa myseľ dostane do absolútneho ticha, bez monológu. Spravíte si tak akúsi vnútornú inventúru. Na začiatok stačí, keď sa sústredíte napríklad na svoj dych na niekoľko sekúnd. Postupne sa vám podarí myseľ očistiť aj na dlhšie.

Skúste svoju myseľ smerovať len jednu vec, mantru a vždy keď vaše myšlienku začnú utekať inde, znovu sa sústreďte na danú vec. Budujete tak svoju koncentráciu. Nájdete vnútornú rovnováhu, budete vedieť svoje myšlienky sledovať a vystopujete vzorec, podľa ktorého vo vašom vnútri vznikajú. Vaše vnútorné procesy už nebudú chaotické, ale vy ich budete riadiť. Naučiť sa vypnúť, čo i len na pár minút, je umenie, ktoré vám prinesie mnohé benefity.

joga

Od detstva sme boli programovaní k určitému spôsobu života a to nás môže brzdiť a robiť nešťastnými. Skúste si negatívne skúsenosti pretransformovať a vidieť ich v inom svetle. Sú rôzne techniky meditácie, mnohé návody a videá, ktoré nájdete na internete.
Meditáciou sa naučíte analyzovať a riešiť problémy, objavia sa vo vás nové nápady, odstránite ňou nespavosť, pomôže vám schudnúť, vybudujete si sebavedomie, nájdete vnútornú stabilitu, zvýši sa vaša produktivita.