Súčasné požiadavky na zábradlie a jeho výber

Schody sa dnes nachádzajú v nejednom interiéri, či už vravíme o podnikoch alebo rodinných domoch, ale výnimkou nie je ani ich exteriér, čiže vonkajšia časť, kde sa schodisko môže nachádzať takisto. Každopádne aj medzi prevedením schodísk bývajú vzájomné a už voľným okom viditeľné rozdiely, pod čo sa nepodpisuje iba ich rozdielna konštrukcia, ale aj materiál.

budova

Ale schodisko, to nie sú iba schody sami o sebe, ale aj bezpečnostný prvok v podobe zábradlia, ktorý tento priestor obklopuje. A najmä v poslednej dobe už nevravíme iba o jeho bezpečnostnej a spoľahlivej funkcii, ale zábradlia sa stávajú dominantnou vizuálnou stránkou celého schodiska. Práve tento prvok sa dokáže zapríčiniť o vizuálny štýl dotyčného prostredia a výrazným spôsobom tak napomôcť k jeho celkovému dizajnovému statusu a prevedeniu. Zábradlie, respektíve jeho výber a následné umiestnenie by sme tak mali prispôsobiť okoliu a schodisku, no samozrejme aj podmienkam, ktoré danému prostrediu podliehajú. Teda napríklad v prípade interiéru možno majú vyššiu váhu iné vlastnosti, než pokiaľ sa výber a umiestnenie týkajú exteriéru.

Exteriér so sebou obnáša drsnejšie podmienky, a preto je síce aj v tomto prípade potrebné hľadieť na estetiku, štýl a dizajn, ale dominantnými požiadavkami by pri výbere mali byť životnosť, odolnosť a nízka potreba údržby. V tomto smere je tak zrejme vhodnou voľbou nerezove zabradlie.

zábradlí

  • Nielen z pohľadu odolnosti a stálosti tohto špeciálne upraveného materiálu (nerezová oceľ), ktoré sú jeho hlavnými charakteristickými znakmi, ale tiež z dôvodu istej elegancie, akú tento typ zábradlia poskytuje. Svojimi odolnostnými a trvanlivými vlastnosťami je tak ideálne do exteriéru, ale jeho pevnosť, estetiku a štýl oceňujú i mnohé interiéry.

Je ale pravda, že v prípade interiéru sa môžeme skôr „vyhrať“ a zamerať sa i na o niečo originálnejšie materiály, akými sú napríklad sklo alebo drevo.