Neviete si rady s vyčistením fliaš na pitie? Skúste jednu z týchto možností

Gazdinky veľmi dobre vedia, že čistota v domácnosti je základ zdravého života celej rodiny. Upratovaniu a čisteniu sa treba venovať priebežne, aby sa nestalo, že nebudeme vedieť, v ktorom kúte začať najskôr.Chlapec zaháňa smäd.jpg
 
Vírusy a baktérie v nich majú raj
Čisté treba udržiavať aj kuchynské riady a príslušenstvo, hlavne tie, ktoré slúžia na uskladňovanie potravín alebo nápojov. Napríklad fľaša na vodu, ktorú opakovane používate na pitie či už pri športovaní alebo do nej dávate svojim deťom nápoj do školy by mala byť vždy hygienicky čistá, aby sa v nej nemnožili mikroorganizmy alebo choroboplodné zárodky. Štúdie, zaoberajúce sa zisťovaním, ako to vo fľašiach, ktoré používajú športovci, vyzerá, priniesli zistenia, že na centimeter štvorcový sa v nich nachádza až neskutočných 313 499 mikroorganizmov. V porovnaní s detskými hračkami, na ktorých ich objavili „iba“ 2 937, je to šokujúce číslo. Plesne či baktérie sú veľmi vďačné za teplo a vlhko, ktoré sa práve na dne týchto fliaš rady rozmnožujú. A tak je ich dôkladné čistenie veľmi dôležité. Najjednoduchšie je strčiť ich do umývačky riadu, ale ak to nejde, tak sa s tým musíme potrápiť ručne.
 
Trikrát ako na to:

  1. Ocot

Ocot patrí medzi veľmi obľúbených a všestranných pomocníkov v domácnosti. Naplňte ním fľašu, ale len do polovice a zvyšok doplňte vodou, uzatvorte, potrepte a nechajte pôsobiť počas noci. Na druhý deň ju dobre vypláchnite a usušte. Ocot je vhodný hlavne na povrchy z nehrdzavejúcej ocele. Túto procedúru je dobré raz za čas urobiť aj napriek tomu, že na umývanie využívate umývačku.Jeden druh kefy.jpg

  1. Saponát

Medzi úplne najjednoduchší spôsob patrí vymývanie fliaš saponátom. Do nádoby s horúcou vodou nalejte saponát, dobre uzavrite a poriadne pretrepte až to začne bublať. Potom tekutinu vylejte a dno vydrhnite hubkou alebo kefkou. Nevynechajte ani povrch, no hlavne časť, ktorá sa vkladá do úst a vyčistiť treba aj závity na vrchnáčiku. Po opláchnutí ju nechajte dobre vyschnúť.
 

  1. Bielidlo a sóda bikarbóna

Tento pomocník v kuchyni sa dá využiť okrem pečenia aj ako výborné čistidlo. V spojení s bielidlom odstráni pleseň, stačí, ak do vody vmiešate lyžičku sódy bikarbóny a bielidla a nalejete do fľaše, uzatvoríte ju a necháte celú noc pôsobiť. Ráno ju dôkladne opláchnite horúcou vodou a nechajte vyschnúť.