Dermatofytóza u mačiek

Mačky, respektíve zvieratá vo všeobecnosti, môžu trpieť viacerými kožnými ochoreniami. Medzi ne patrí aj plesňové ochorenie s názvom dermatofytóza.
 
Dermatofytóza postihuje mačky aj psy. Zároveň je prenosná aj na človeka. Ak by sa toto ochorenie objavilo u vašej mačky, nemusíte robiť paniku. Nejedná sa o nič smrteľné, a to ako pre zviera, tak ani pre vás. Konkrétne prejavy sa môžu líšiť od zvieraťa k zvieraťu. Z tohto dôvodu je diagnostika niekedy náročná aj pre skúseného lekára. Ak si však na tele svojej mačky všimnete miesta s vypadanou srsťou, ktoré ju navyše svrbia a veterinár pod mikroskopom nepotvrdí výskyt parazitov, ide takmer so stopercentnou istotou o toto ochorenie.

kočka
 
Niektoré precitlivené jedince, si môžu tieto miesta vyškriabať a rozhrýzť doslova do mäsa.V tomto prípade je predovšetkým nutné predísť vzniku infekcie, ktorá by sa mohla dostať do otvorených rán. Riešením sú antibiotiká.
Následná liečba je rôzna. Zahŕňa podávanie tabletiek a taktiež pravidelné kúpanie špeciálnymi prípravkami proti plesniam. Presný postup určí veterinár, pretože záleží aj od toho, v akom štádiu ochorenia sa vaša mačka nachádza.
 
Ak máte viacero zvierat, pričom je jedno či ide o ďalšie mačky, alebo psa, je potrebné liečiť všetky. Ďalším problémom pri plesňovom ochorení je, že spóry sa dostávajú do ovzdušia a následne do celého priestoru. Preto je potrebné vydezinfikovať celý byt. Venujte sa podlahám, nábytku, dokonca i stenám a všetko látkové poriadne vyperte. Ak by ste tak neurobili, vaša mačka by sa mohla nakaziť opätovne. to isté hrozí aj vám.

kocour
 
Ak máte viacero zvierat a u niektorých z nich sa žiadne kožné problémy neprejavia, nie je to nič zvláštne. Jedince so silnou imunitou nemusia ochoreniu prepadnúť vôbec. Zdravé mačky v mladom veku, sa dokážu dokonca plesne zbaviť i samé. To však trvá niekoľko mesiacov, čo pre nich nie je to najlepšie.