Ako správne pestovať citrusy

Citrusy sa dajú pomerne úspešne pestovať aj u nás. Samozrejme v interiéri, alebo skleníku. Na rozdiel od našich pôvodných plodín, však pre svoj úspešný rast, potrebujú celkom rozdielne podmienky a starostlivosť.

pomeranč
 
Prvou veľkou chybou všetkých začiatočníkov, je nadmerná zálievka. Citrusy potrebujú vo všeobecnosti len veľmi málo vody. Je potrebné si uvedomiť, v akých podmienkach rastú vo svojom prirodzenom prostredí. Preto obľubujú vyššie teploty a menej vody. Každý citrus prežije skôr menšiu , ako príliš vysoká zálievku.
 
Ak si zakúpite už malý stromček, je dobré ho hneď po príchode domov presadiť.To však robíme len vtedy, keď nekvitne, alebo nerodí. Ak sa na ňom nachádzajú plody, počkáme kým všetky dostatočne dozrú a presádzanie uskutočníme až po ich odpadnutí, či obratí. Hneď na začiatok zvoľte väčší priemer nádoby. Tak predídete častému presádzaniu, ktoré tieto rastliny nemajú veľmi v láske.
 
Aby sa citrusom dobre darilo, potrebujú taktiež vhodnú pôdu. Môžete si zaobstarať klasický substrát na izbové rastliny a premiešať ho z jemným pieskom. Ideálny pomer je jedna k jednej. Ako sme už spomenuli, citrusy neobľubujú premokrenie zeminy. Preto na dno črepníka, umiestnime vrstvu hrubšieho štrku, alebo menších kamienkov. Tie zabezpečia dobré odtekanie nadbytočnej vody. To že kvetináč, ktorý na pestovanie použijeme, musí mať na spodne časti diery, nemusíme zvýrazňovať.
 
ovoce

Počas zimy, by sme ich mali z teplej miestnosti premiestniť do o čosi chladnejšieho priestoru. Teplota v ňom samozrejme nesmie klesnúť pod bod mrazu. Ideálne je, ak budú umiestnené napríklad na parapetnej doske, v nevykurovanej chodbe. Úplne nevhodné je ich umiestniť priamo nad radiátor. Zalievame ich aj v zime, ale omnoho menej ako počas vegetačného obdobia. Ak ich budete pestovať v byte a nemáte možnosť ich na zimu premiestniť do chladnejšieho prostredia, pokračujte v pestovaní tak ako v lete.
Počas letného obdobia môžeme svoje citrusy pokojne vyložiť na balkón, terasu, či do záhrady.