Vyrovnajte sa so strachom

Strach je pocit, ktorý mnohých z nás obmedzuje. Je to veľmi nepríjemné ak sa zo strachom nevieme vyrovnať. Vie nám spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti. Nezvládnutý stres môže v najhorších prípadoch viesť až k depresiám.

strach

Ako sa s ním teda naučiť pracovať?

Základom je pomenovať svoj strach. Niekedy je veľmi ťažké určiť príčinu ale je to veľmi potrebné. Stres stále z niečoho vzniká. Ak nájdete príčinu môžete sa ho ľahšie zbaviť. Ak teda nájdete dôvod vašich obáv a strachu môžete pokračovať ďalej.
Ďalším krokom je vyriešiť daný problém. Skúste si ho podrobne rozobrať a nájsť riešenia. Ak máte napríklad strach zo svojho šéfa a tým pádom aj s práce, skúste pouvažovať o zmene svojho zamestnania. U mladších to môže byť strach zo školy. Pri tomto prípade treba zistiť z čoho konkrétne má dieťa strach a následne to vyriešiť. Určite to však nenechávajte len tak.

zoufalost

Ak však ide o nejaké fóbie, riešenie je už komplexnejšie. Vyžaduje si to dlhodobejšiu prácu. S niektorým druhom strachu musíme bojovať aj dlhé roky, kým ho dokážeme prekonať. Najčastejšími druhmi fóbii je napríklad strach z pavúkov, hadov alebo tmy. Pri chronických fóbiách je najlepšie navštíviť psychológa s ktorým odborne vyriešite tento problém.

Najlepším liekom na vyrovnanie sa so svojim strachom je povzniesť sa nad túto vec. Ak sa napríklad bojíte tmy, skúste si na pár sekúnd zhasnúť svetlo. Porozmýšľajte logicky čo také by sa mohlo stať? Majte po ruke svetlo ak by ste potrebovali znovu rozsvietiť svetlo. Takto postupne to skúšajte a uvidíte, že sa dostavia aj výsledky. Je potrebné ísť na to postupne.

děs

Strach je len v našej mysli. Ako náhle si to uvedomíme prestaneme mať zbytočne strach. Je potrebné si len usporiadať naše myšlienky. Pracovať s myšlienkami je náročná vec ale veľmi dôležitá. Nikto to neberie vážne ale tak ako si každý deň vyberáte oblečenie, tak by ste si mali vyberať aj svoje myšlienky. Nedovoľte im aby vás ovládali a brali vám chuť do života.