Tri najčastejšie chyby pri výchove šteňaťa

Keď si domov prinesieme malé klbko, všetky jeho neplechy sa nám zdajú ako neskutočne roztomilé. Natáčame si ho fotíme a od smiechu sa ideme priam popukať. musíte si však uvedomiť, že z tohto malinkého tvora onedlho vyrastie dospelý pes, no a skákanie na stôl a kradnutie jedla z poličky, už nebudú také vtipné.

pejsci
 
Prvé základné pravidlo pri výchove psa znie: „nikdy psovi nedovoľujeme to, čo nám raz môže prekážať“. Psia logika funguje na veľmi jednoduchom princípe. Mohli by sme ju pokojne prirovnať k zmýšľaniu malého dieťaťa. Keď pes urobí niečo dobré, dostane odmenu a tak si zapamätá, že ide o dobrú vec. Ak pes napríklad roztrhá vankúš a my ho postretáme, vie, že takéto veci sa robiť nemajú. Pokiaľ však pes roztrhá vankúš, vy sa na tejto nepleche budete neskutočne zabávať, ale pri jeho najbližšom podobnom vyčíňaní sa rozčúlite a postretáte ho, nebude rozumieť čo sa deje.
 
Najčastejšie chyby pri výchove psa
 

  1. Skákanie

Malé šteniatko, ktoré vás po príchode domov víta radostným vyskakovaním, je veľmi milé a väčšina majiteľov takéto správanie odmeňuje smiechom, hladkaním a pochvalami. Najmä v prípade veľkých plemien, však takéto vítanie v ich dospelosti neoceníte. Navyše pes nerozlišuje, kedy sa skákať môže a kedy nie. Ak mu to teda dovolíte počas jeho detstva, tohto zlozvyku sa v dospelosti zbavíte len ťažko. Verte, že štyridsaťkilový vlčiak vám vyskočí až nad hlavu, čo nebude príjemne ani vám a určite nie vašej návšteve s malými deťmi.
 

  1. Kradnutie jedla

Psovi nikdy nedávame jedlo od stola. Ak mu chcete dať nejaké tie zvyšky z večere, alebo ho potešiť iba kúskom mäska, vezmite jedlo do ruky a odneste ho do psej misky. Váš chlpáč musí mať jasne stanovené, kde večeria on a kde vy. V inom prípade, bude preňho prirodzené zobrať kúsok chleba zo stola, či iné pokrmy z otvorenej poličky.
 
štěňátko

  1. Posteľ a gauč

V momente, keď si šteňa donesiete domov, si veľmi dobre premyslite, či chcete so svojim miláčikom spávať v posteli po celý jeho život. Podobne ako v predošlých dvoch prípadoch aj tu platí, že ak mu to povolíte raz, pes bude do postele chodiť navždy. To isté platí aj o vyskakovaní na gauč.