Crohnova choroba

Čo to je?
Crohnova choroba je diagnóza, ktorá spôsobuje zápaly v stene tráviaceho traktu. Postihnutá môže byť akákoľvek časť – dutina ústna, žalúdok, pažerák, hrubé črevo, tenké črevo alebo oboje naraz. Zaujímavým je to, že sa úseky postihnuté touto chorobou môžu striedať s tými zdravými. Nazýva sa to „preskočené oblasti“. Spolu s ulceróznou kolitídou patria do skupiny nazývanej zápalové ochorenia čriev. Obe spôsobujú neutíchajúce hnačky a silné bolesti brucha. Príznaky sú natoľko podobné, že aj samotní lekári majú problém rozlíšiť, o ktorú z nich ide. V praxi to znamená, že približne desatina pacientov nemá presne určené, či ide o Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu.

smutek

Koho postihuje?
Crohnovu chorobu má len v Európe približne jeden milión ľudí. Vyvinúť sa môže v akomkoľvek veku, no najčastejšie začína u mladých ľudí od pätnásť do dvadsaťpäť rokov. Štatistiky tvrdia, že postihuje rovnako mužov aj ženy, avšak počas posledných rokov sa prejavuje čoraz častejšie  u mužov. Príčina rozšírenia tejto diagnózy zatiaľ nie je bližšie zistená. V našom štáte touto chorobou trpí približne dve a pol tisíca ľudí, pričom sa každoročne diagnostikuje skoro štyristo nových prípadov.

Aké sú príznaky?
Najčastejšie je to neutíchajúca hnačka, potreba často navštevovať toaletu, bolesť sprevádzaná horúčkou. U niektorých pacientov sa vyskytuje krvácanie z konečníka. Občasne môže dôjsť ku strate chuti do jedla a s tým spojeným chradnutím a strácaním na váhe.  Pacienti bývajú často unavení. Deti s touto diagnózou môžu trpieť oneskorením sexuálneho vývinu alebo dokonca rastu.

stres

Aká je liečba?
Crohnova choroba je nevyliečiteľná. Existujú však lieky, ktoré ju pomáhajú udržať na uzde. Liečba musí byť pre každého pacienta individuálna, pretože každý pacient má postihnutú inú časť tráviacej sústavy. Niektoré z liekov sa používajú celú večnosť, iné vyvinuli len nedávno.
Patria sem:

  1. aminosalicyláty
  2. kortikosteroidy
  3. imunomodulátory
  4. antibiotiká