To NAJ z ríše hmyzu

Hmyz je najrozšírenejšou triedou na planéte. Predpokladá sa, že poznáme približne 8 miliónov druhov živočíchov, ktoré sa radia do tejto triedy. A to nie všetky sú objavené. Viac než polovicu živých tvorov planéty tvoria práve pavúky, chrobáky, húsenice, muchy, motýle, mravce a ďalšie podobné stvorenia.

brouk

Naj zo sveta hmyzu.
Nie je ťažké nájsť v tejto triede rekordérov, ktorí vynikajú nie len silou a veľkosťou, ale aj svojou schopnosťou zabíjať ľudí.

Najrýchlejší bežec
V tejto kategórii jednoznačne vyhráva šváb americký. Beží rýchlosťou 1,5 m/s, čo nie je tak veľa, ale vzhľadom k svojej veľkosti to je nadľudský výkon. Za 1 sekundu prebehne 50 krát svoju dĺžku. Človek by musel utekať rýchlosťou nad 300 km/h.

Najväčší silák
Najväčším silákom je bez najmenšej pochybnosti chrobák nosorožec. Zvládne odniesť náklad, ktorý váži 850 krát viac než on sám. Aby sa mu mohol človek rovnať musel by odniesť približne 70 ton.
Ak si zo záujmom pozriete ťahanie áut, alebo kamiónov verte tomu, že ani tu nie je ľudstvok na prvom mieste. Chrobák z rodu Geutrupes stercorosus toho zvládne oveľa viac – 100 násobok vlastnej váhy. V prepočte na človeka je to asi 8 tonový náklad.

Najrýchlejšie mávnutie krídel
Ak vás napadol kolibrík vedzte, že proti pakomáriku z rodu Forcipomyia je veľmi pomalý. Tento pakomárik dokáže za jednu minútu mávnuť krídlami viac než 60 tisíc krát – teda, na jedno mávnutie mu postačí 0,0004 sekundy. Čo je oproti tomu jedno ľudské žmurknutie?

hmyz

Najsmrteľnejší tvor
Zbrane hromadného ničenia si ľudstvo vytvorilo samé. Zničiť nás ale dokážu aj zvieratá z ríše hmyzu a je ich hneď niekoľko.
Komár – komár z rodu Anopheles prenáša maláriu. Ročne na toto ochorenie umrie v Afrike takmer 2 milióny ľudí.
Blcha – v minulosti bola práve blcha morová zodpovedná za smrť desiatok miliónov Európanov.
Mucha – áno, aj tá, ktorá lieta v lete u vás doma je veľmi nebezpečná. Prenáša množstvo chorôb medzi nimi aj mor, choleru, meningitídu, záškrt, lepru alebo úplavicu.