Prerušenie štúdia

Vykašľať sa na učenie je po strednej oveľa viac akceptovateľnejšie ako inokedy. Mladý človek je už dospelý, dokončil povinnú školskú dochádzku a je už len na ňom, čo bude v živote robiť. Mnohí si najprv zo zmätenia zvolia pokračovať v škole, iní sa zaprisahajú, že sa učiť viac nebudú a o niekoľko rokov sú späť v hre. Ak ste si práve teraz dali žiadosť na prerušenie alebo ukončenie štúdia, čo vás čaká?

student

Detské roky?
Aj tak by sa škola a proces vzdelávania dal opísať. Nie je tajomstvom, že pracovať je ťažšie ako zúčastňovať sa na výklade. Je už len na vás, kedy sa rozhodnete vstúpiť do „dospeláckeho“ sveta. Niektorí majú pocit, že sa v ňom ocitli na zápise do prvého ročníka. Verte, že realita je úplne iná. Prvú vec, akú musíte zvládnuť je postarať sa sám o seba. Nie len po fyzickej stránke, ale aj po ekonomickej a úradnej. Žiadne zaobchádzanie v rukavičkách a pokiaľ nepochádzate z právnickej alebo veľmi bohatej rodiny, na sťažovanie zabudnite rovnako ako na ústupky.

Život je len o lehotách
Teda hlavne ten dospelý. Prvé kroky zo školy vás zavedú na Úrad práce. Nemusíte sa síce evidovať, no úrad vám zabezpečí zdravotné poistenie a taktiež ukáže váš životopis množstvu zamestnávateľov. Samozrejme, sú nutné papierovačky a riadna dávka byrokracie. Ak zmeškáte dátum, vyjde vás to draho, buď peňažne alebo vylúčením z evidencie. Taktiež je len na vás, ako sa sami o seba postaráte. Nikto vás do práce nútiť nebude, no je na vašich pleciach bremeno hľadania toho správneho zamestnania.

knihovna

V budúcnosti žiadna rodina?
Aj tak to vyzerá u večných študentov, ktorí si neraz urobia niekoľko vysokých škôl a postupne si zvyknú na život o samote a hlavne bez starostí. Ich zameranie je výlučne na seba, ako za študentských čias. Možno aj preto demografické čísla klesajú. Je teda treba univerzitu alebo praktické znalosti, ktoré sa dajú naozaj využiť?