Prečo sladká paprika štípe

Nestalo sa mi to raz ani dvakrát a dokonca ani trikrát, ale každý jeden raz, čo u seba na pozemku posadím papriku. No, veruže to bude už aj viac ako päť rokov. Hovorím o tom, že aj keď posadím odrodu, ktorá má byť vyslovene sladká, je štipľavá ako čert. Dlho som si myslel, že to musí byť semenami. Túto teóriu mi však vyvrátil fakt, že priesady, ktoré som dal mame, takže rástli na inom mieste, boli sladučké.Žena reže papriku.jpg
 
Keďže som vždy pestoval aj nejaké štipľavé odrody a chilli, pripisoval som to aj tomu. Keď pestujete rôzne druhy paprík, nie je nič divné na tom, že sa navzájom skrížia – opelia a plody majú vlastnosti jednej aj druhej odrody. Toto je reálny fakt, nie moja domienka.
Posledné leto som však pestoval len sladké odrody. Na čili papričky som nejako pozabudol, no i napriek tomu boli všetky pálivé. Tie, ktoré rástli na záhrade mojej mamy, boli opäť absolútne sladké, teda také, aké mali byť.
 
Preto som začal zisťovať, čo za touto abnormalitou stojí. Viete čo sa mi podarilo zistiť? Že nie som jediný, no konkrétnu odpoveď nie. Preto vám neprinesiem žiadnu overenú odpoveď. Toto sú však výsledky môjho malého prieskumu.
 žltá paprika.jpg

  1. Bavil som sa o tom s mojou babkou. Tá mi povedala, že dedo vždy tvrdil, že ide o zloženie pôdy. Čo presne, teda aká látka, minerál alebo prvok, by mali pálivosť ovplyvňovať, som sa však do nej už nedozvedel.
  2. Keď som narazil na články o pestovaní čili, mnohí pestovatelia riešili to, ako vypestovať čo najštipľavejšie papričky. Reč nebola o druhoch ale o tom, aby konkrétny plod štípal čo najviac. Nikde som ale taktiež nenarazil na konkrétne veci, ktoré by mali ostrosť papriky ovplyvňovať.
  3. Štipľavosť by mala vraj ovplyvňovať aj teplota a množstvo slnečných lúčov, ktoré na rastlinu počas rastu dopadajú. Problém je v tom, že som sa nikde nedočítal, či za štipľavosťou stojí viac alebo menej slnka, chlad alebo skôr teplo.