Mýty o investovaní: Už ste ich počuli?


„Investujú len boháči“
Pred niekoľkými desaťročiami bolo investovanie skôr pre tých bohatších z nás. To už ale dávno neplatí. Investovať môžete pravidelne a v malých čiastkach – už od niekoľkých desiatok eur.

vise

„Je to príliš rizikové, peniaze dám radšej do banky a budem mať istotu“
Pokiaľ chcete istotu, tak do banky choďte. Pokiaľ chcete výnosy, investujte. Napríklad do podielových fondov. Ako investor sa však musíte zmieriť s tým, že váš výnos je vždy trhovým ocenením za podstúpenie rizika. Čím vyššie riziko, tým vyšší môže byť výnosový potenciál – aj keď to neplatí zákonite a bez výnimky. Možností, ako zmierniť volatilitu akciových investícií, však existuje hneď niekoľko – napríklad rozložením portfólia do rôznych regiónov a typov aktív, alebo pravidelným investovaním do podielových fondov. Práve kolektívne investovanie môže byť vhodnou alternatívou zhodnocovania peňazí aj pre tých, ktorí nechcú sami rozhodovať o tom, aké cenné papiere nakúpiť.

grafy

„Do svojho portfólia si zanesiem veľa fondov, tým znížim riziko“
To, koľko bude vaše portfólio obsahovať fondov, závisí na mnohých aspektoch. Napríklad na veľkosti majetku, výške vášho veku, životnej fáze, postavenie voči riziku, s vašimi cieľmi atď. Prílišná členitosť tiež nie je správna, môže viesť k strate prehľadu o umiestnení investícií a k prípadnej duplicite. Dôležitá je tiež korelácia, teda vzájomné pôsobenie.
Rozkladanie rizika je dobré, ale je potrebné porozmýšľať aj nad tým, ako veľmi sú na seba fondy závislé. Dobré je skladať investičné portfólio z rôznych regiónov a z rôznych typov cenných papierov (štátne dlhopisy, firemné dlhopisy, akcie, komodity …). V prípade, že skombinujete také investície, ktoré sú na sebe čo najmenej závislé, neovplyvní toľko pokles ceny jednej investície tú druhú.

„Investovanie je iba pre skúsených“
Začať investovať môžu aj úplne neznalí tejto veci. Musíte ale mať skúseného poradcu. Keď si nájdete dobrého poradcu, ktorému budete dôverovať, potom sa vďaka vašim prvým investíciám začnete prirodzene a pomaly učiť o čom svet investovania je. Keď si vezmete úver, veľmi sa toho o investovaní nedozviete. Naproti tomu, keď začnete investovať, oveľa lepšie pochopíte, ako tento svet funguje.

start

„Na investovaní sa môžete stať závislým“
Tento mýtus by sme mohli nazvať skôr závislosťou. Samozrejme sú takí z nás, ktorí naozaj budú denne sedieť pri počítači a sledovať, ako na tom jeho investície aktuálne sú. Nie je to však potrebné. Pri investovaní do podielových fondov ide o dlhodobý horizont, preto je dobré nechať všetko bežať a kontrolovať trebárs raz do mesiaca. A zbytočne sa nestresovať.