Dom a dovolenka

Prvé mesiace v roku nemusia byť len studené. Niektorí z nás majú radšej teplo a tak sa na jar sťahujú do teplých krajín. A nie len to, iní zase venujú (nie len) zimné prázdniny lyžovaniu. Nech je to tak či onak, je dôležité svoju domácnosť zabezpečiť počas doby, kedy v ňom nebudeme prebývať.
V prvom rade treba myslieť na našich maznáčikov. Ak ideme na kratšiu dobu, zabezpečíme im klietku tak, aby nezničili nábytok a iné zariadenie domácnosti. Odporúčame zaistiť aspoň dve či tri misky alebo napájačky s vodou pre prípad, že by jedna z nich nebola dostačujúca alebo sa zasekla. Nášmu miláčikovi zabezpečíme dostatok vody a ak ide o kontaktné zviera tak ideálne stráženie. dom.jpgVhodnejšie je niekomu dať kľúče, aby sme ho zbytočne nestresovali zmenou prostredia. Tento človek môže rovno vyberať poštu, ktorá sa určite bude kopiť vo vašej schránke. Dve oči navyše môžu spozorovať zabudnuté otvorené okno alebo zapnutý spotrebič. Prirodzene, tento človek by mal byť dôveryhodný, aby ste celú dobu nestrávili v strese. Ideálny je kamarát, člen rodiny alebo dlhoročný sused.
Ak odchádzate na dlhšiu dobu, zavrite plyn a vypnite elektriku a vodu. Nie je nad to, keď sa vrátite z Karibiku a doma vás čaká vyplavená domácnosť. Pre bojazlivejších z nás existujú aj špeciálne časovače. Dokážu zapnúť elektrické zariadenia, napríklad televíziu či svetlo a objekt tak vyzerá byť obývaný, aj keď si jeho majiteľ práve užíva nádhernú zjazdovku v Alpách. Hodí sa najmä v prípade, ak vám priamo vidno do okien z ulice alebo náprotivného paneláku.kľúče.jpg
Aby ste prípadným zlodejov vystrašili a trochu im to sťažili, vypnite tiež prívod elektriny v garáži alebo na vašej elektrickej bráne. Svetlo na fotobunku ich zaručene prekvapí a upozorní pozorné oko okoloidúceho alebo suseda na to, že niečo na vašom pozemku nie je v poriadku. Najlepším strážcom je však starý dobrý alarm.