Ako vysedávanie pri počítači škodí nášmu telu

Nebavme sa tentoraz o psychickej stránke ako depresie, zmena životných priorít a že sa z ľudí stávajú introverti, ktorých odpudzuje vonkajší svet a ľudia navôkol. Veľmi dôležitým faktorom, ktorému sedenie pri počítači škodí je aj naša fyzická stránka. Ktorým častiam tela však týmto mnohými obľúbeným koníčkom, v prípade poniektorých ľudí povinnosťou a prácou najviac ubližujeme?

joystick

1. Oči – Pri hraní hier alebo aj prácach v IT odbore je oko zaostrené na jedno konkrétne miesto, čo v tomto prípade predstavuje monitor. Oko si časom na túto vzdialenosť zvyká a následne môže po odtrhnutí od počítača aj chvíľu trvať, kým sa mu podarí zaostriť na rozdielne, väčšie vzdialenosti. Ak sa toto stáva príliš často, oko si na vzdialenosť k monitoru zvykne úplne a na rad prichádzajú okuliare.

2. Kĺby a kosti –Tie budú hráči počítačových hier cítiť najintenzívnejšie. Odôvodnenie hádam uvádzať netreba. Najviac ideálne by bolo nehrať vôbec a vydať sa do prírody na čerstvý vzduch. Stačí si však od vysedávania pri počítači alebo herných konzolách dávať menšie prestávky, napríklad na hodinku sa prejsť po dome, ísť vyvenčiť psa alebo sa pozrieť do chladničky, poprípade upratať v dome alebo v byte a vyhodiť odpadky.

brýle

3. Svaly – O prstové svaly sa hráči báť nemusia. Avšak s tými ostatnými nastávajú problémy. Zvyšok tela sa príliš nehýbe a ak svaly nepracujú, tak chabnú. Človek slabne a zmenšuje sa aj objem jeho tela. Väčšie problémy nastanú o zopár rokov, ak si dnešní mladí hráči nájdu prácu s vyššou fyzickou vyťaženosťou. Takisto môže pomôcť iba pohyb a cvičenie. Skúste si občas zabehať alebo zájsť do fitness centra. Je pochopiteľné, že ako počítačový hráč nebudete najväčší športovec, no úplne ignorovať šport sa silno neodporúča. Telo je to jediné, čo nám nikdy nikto nemôže vziať a práve preto by sme sa oň mali starať ako môžeme.