Jednoduchá matematika chudnutia

Chudnutie síce samo o sebe znie ako synonymum trápenia, no nemusí to tak byť. Ide o jednoduchú matematiku. Základom je denne vydať viac energie ako jej prijať. A hlavne cítiť sa vo vlastnom tele zdravo, spokojne a pohodlne. Musíte si proces chudnutia spojiť s príjemným pocitom zadosťučinenia a hrdosti, že ste zvládli napríklad ťažký tréning. Ťažším orieškom je už odmietnutie sladkej maškrty, či dobrej porcie bryndzových halušiek so slaninkou.břicho.jpg

Vstúpte do sveta kalórií
Jednotka energie sa počíta v kalóriách. Bez nich, by telo nedokázalo fungovať. Poznáme tri základné skupiny kalórií: sacharidy, bielkoviny a tuky. Ich obsah v gramoch jednotlivých potravín je rozdielny a veľa ľudí odradí ich trocha zložitejší prepočet. Ďalej je tu BMR, čo je skratka pre Basal Metabolic Rate, čiže bazálny metabolizmus. To znamená, koľko kalórií vaše telo spáli trávením a na bežné fungovanie.

Koľko kalórií spáli naše telo pri rôznych aktivitách?

  • Pri jednoduchom sedení alebo ležaní, spálime približne 400 kJ za hodinu.

  • Ak hodinu upratujeme, žehlíme či varíme zvýši sa náš výdaj až o 1000 kJ.

  • Rýchlejšia prechádzka, ľahké bicyklovanie alebo práce na záhrade vám zaistia 1500 spálených kalórií.  

  • O približne 2000 kJ prídete už pri odhŕňaní snehu alebo tenise či posilňovaní.

  • Pri behu ide už o štedrých 4000 kJ za hodinu.

  • Ak by ste sa rozhodli bežať do kopca, čo je naozaj náročné, prídete o približne 6000 kJ.

     

meření.jpg
Platí, že ak v strave  uberiete okolo 1000 kJ na deň, mesačne by sa na vašej váhe malo ukázať o kilo menej. Cvičenie je dôležité ale nesmiete sa za každým odmeňovať, pretože stratí svoju účinnosť. Výhodou je, že pravidelný pohyb vám zrýchli aj metabolizmus, čo vám časom umožní prijímať viac potravy. Toto stráženie prijatých a spálených kalórií vám stopercentne zaručí zdravší spôsob života a úbytok na váhe.